kolmapäev, 15. aprill 2009

museaalse tolmuga kaetud


Kui täna õhtul koosolekule ilmusin, siis küsiti kohe, misk ma nii tolmune olen. Olin seda muidugi juba varem märganud, et suutsin end eelnevalt korralikult määrida. Mida ma tegin? Puhastasin kive, tolmuimejaga puhastasin nii kive kui ka karpe kus kivid asusid. Uskuge, tolmu oli seal olla väga palju. Vot nii tore on muuseumis käia. Muidugi oli ommoodi hea vaadata, kuidas esmapilgul tuhmjas hall kivike käte vahel äkitselt särama lööb.
Pildil on küll mineraal nimega karneool. Sellega ma täna kokku ei puutunudki, kuid ometi pärineb see sealt samast - geoloogia muuseumist.
Karneool on kaltsedonide rühma kuuluv mineraal. Seega miksroskoopilised kvartsikristallid(SiO2) ja näpuotsaga lisandeid, mis annavad vastava värvi. Kõvadus on sel 7, mistõttu on sellega võimalik isegi klaasi kriimustada.
Tegelikult sai seal ju ka toredamaid asju teha. Nimelt hakkasime skänneriga vääriskive arvutisse skännima. Eri suundadel paistev skänneri lamp suutis küll erinevate kivikeste tahkudel tekitada ohtralt väga puhtaid värve kogu spektri ulatuses, kuid ometi oli tulemus huvitav. Loomulikult on ju alati huivitav hoida käes rohkem kui kahe karaatist safiiri. Selle väärtus oli küll palju madalam, kuna lihvimisel tekkis sinna umbes millimeetrine täke. Samas värv oli iseaalne. Hinnanguline väärtus kogu komplektil oli siiski üle 20 000 krooni. Väga väike oli küll looduslik rubiin(0,25karaati), kuid jällegi, värv oli väga hea. Huvitav on muidugi see, et UVvalguses tunduvad ka halvadrubiinid veripunased. Muidugi UV valguses tundub mõni kivi üldse sinise asemel roheline või kollane jne... Safiirid, rubiinid, smaragdid, tsirkoonid, opaalid, ametüstid ja veel palju muud sellist. Kõike nii sünteetilisis kui ka looduslikke. Vähemalt olen piisavalt korraliku ettevalmistuse saanud, et Tallinna turistilõksudes olevat merevaiku koos "suletistega" ei osta, sest see on tükkidest kokku sulatatud käkk ja puruneb seega vare või hiljem. Samuti suudan vahet teha ka plastil, klaasil, portselanil ja õigel kivil. Kusjuures see polegi alati nii lihtne. Lisaks sellele peaks ära tundma ka kivi korraliku koopia, ega osta seda originaali pähe.

Viimasel ajal on aga üldiselt probleemiks motivatsioonipuudus. Ei teagi mis selle põhjuseks on... Kas nädalavahetus, mis kurbi sõnumeid tõi ja nüüdseks küll aastate tagused traagilised sündmused meelde tuletas. Samas see oleks otsitud vabandus, motivatsiooniprobleemid olid juba varem. Pidevalt on mingi jooksmine ja vaja midagi teha. Kui õhtul arvuti taha istun, on kogu isu töö tegemise jaoks läinud ja nii kõik venibki. Olen isegi oma järjekordse töölepingu vormistamist laiskusest edasi lükanud. Nagu sellest veel vähe oleks, tunnen, et suudan teistele ka iga väiksema asja pärast kõrri karata. Üldiselt olen seda veel tagasi hoida suutnud, kuid on ka kahjuks erandeid sisse lipsanud.

Kommentaare ei ole: